Dzimums nozīmē bioloģisko piederību sievietēm vai vīriešiem, bioloģiskās funkcijas. Bioloģiskais dzimums ietver ne tikai ārējās dzimumu atšķirības, bet arī ķermeņa hormonālo un hromosomu uzbūvi. Neraugoties uz bioloģiskajām atšķirībām visos līmeņos, līdzību sievietes un vīrieša ķermenī ir daudz vairāk nekā atšķirību.
Sociālais dzimums jeb dzimte – specifisku kultūras ietekmē veidojušos īpašību kopums, kas nosaka cilvēku sociālo uzvedību un raksturo sociāli izveidojušās attiecības starp cilvēkiem. Sociālā dzimuma apzināšanās notiek socializācijas ietekmē – sociālo procesu rezultātā indivīds iegūst sociālo pieredzi, darbojoties un kontaktējoties ar citiem, indivīds iemācās noteiktas normas un vērtības, kas ļauj viņam funkcionēt kā sabiedrības loceklim.
LR Tiesībsarga biroja 2020. gadā veiktajā pētījumā dzimums tika minēts kā viena no trim būtiskākajām pazīmēm, pēc kurām darba devēji diskriminē potenciālos darba ņēmējus Latvijā. Tāpat dati rāda, ka Latvijā ir izveidojušās dzimumiem raksturīgās nodarbinātības nozares – lielāka vīriešu pārstāvniecība ir rūpniecības un transporta, uzglabāšanas, informācijas un komunikācijas pakalpojumu nozarēs, savukārt sievietes kā darbinieces biežāk sastopamas tirdzniecības un izglītības nozarēs. Saskaņā ar Latvijas Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2022. gadā sieviešu vidējā bruto stundas izpeļņa bija par 17,1 % zemāka nekā vīriešu. Tas nozīmē, ka par katru 1 eiro, ko nopelna vīrietis, sieviete saņem vien 83 centus.
Tāpēc īpaši svarīga ir dzimumu līdztiesība – kad cilvēku lomas sabiedrības attīstībā neatkarīgi no viņu dzimuma tiek atzītas par līdzvērtīgām, piešķirot vienādas tiesības un atbildību, tādējādi nodrošinot vienādu pieeju resursiem un to izmantošanas iespējām.Ir svarīgi, lai dzimumu līdztiesība nepaliek tikai “de iure” līmenī (formāla, legāla līdztiesība, kas ir garantēta valsts normatīvajos aktos), bet tiktu nodrošināta arī “de facto”. Proti, tiek nodrošināta reālā līdztiesība, situācija, kad ne vienam, ne otram dzimumam nav sistemātisku ierobežojumu (nevienlīdzīgu iespēju, pienākumu, dzīves situāciju vai statusa) de iure līdztiesības īstenošanai.