Apskats ar Zviedrijas, Dānijas un Izraēlas īstenotās labās prakses piemēriem, nodrošinot mērķtiecīgus atbalsta un tematiskos pasākumus sabiedrības izpratnes un informētības paaugstināšanai par diskrimināciju uz invaliditātes pamata, veicina Latvijas izaugsmes iespējas šajā jomā. Šajā pētījumā analizēti katras valsts veiksmes faktori un padziļināti skatītas 9 kampaņas, kas vērtētas pēc pētījumā izvirzītajiem efektivitātes kritērijiem, un papildinot ar ekspertu intervijām. Nodrošinot pasākumus, kuros piedalās cilvēki ar un bez invaliditātes, nospraužot skaidru vīziju pretdiskriminācijas politikā un veicinot starplīmeņu sadarbību, Latvijai iespējams attīstīt savas labās prakses piemērus, ar kuriem dalīties starptautiskā mērogā.
SIF pētījums: Pasaules valstu prakses situācijas izvērtējums par diskrimināciju uz invaliditātes pamata (2022)
Citi resursi
Šis ir ceturtais ziņojums McKinsey sērijā, kurā tiek pētīts dažādības ekonomiskais pamatojums, sekojot iepriekšējiem ziņojumiem "Kāpēc dažādība ir svarīga" (2015), "Rezultātu sasniegšana ar dažādību" (2018) un "Dažādība uzvar" (2020). 2023. gada ekonomiskais pamatojums ir spēcīgākais kopš ir sākta šī izpēte. Būtisks jaunatklājums ir tas, ka dažādības vadība pārliecinoši saistās ne tikai ar uzņēmumu izaugsmes ambīcijām un lielāku sociālo ietekmi, bet arī ar apmierinātāku darba kolektīvu.
Pētījums “Mākslīgā intelekta sistēmas un diskriminācijas aspekti”, autore: Dr.iur. Irēna Barkāne. Pētījuma analizēts diskriminācijas aizlieguma, datu aizsardzības un mākslīgā intelekta normatīvais regulējums, kā arī vērsta uzmanību uz esošā tiesiskā regulējuma problēmām un izaicinājumiem algoritmu un MI sistēmu izmantošanas kontekstā, kā arī apkopoti un analizēti uzskatāmākie piemēri no starptautiskās prakses, kas saistīti ar MI sistēmu radīto diskrimināciju iepriekš minētajās četrās jomās. Pētījumā pamatā tiek analizēti piemēri no prakses par MI sistēmu radīto diskrimināciju šādu kritēriju dēļ – dzimums, invaliditāte, rase, etniskā piederība, sociālais stāvoklis, vecums, seksuālā orientācija. Tajā pašā laikā pētījumā tiek apskatīti arī piemēri par to, kā MI sistēmu izmantošana citu kritēriju dēļ var radīt pozitīvu/negatīvu attieksmi iepriekš minētajās jomās.