Pētījumi

Pētījums par romu situāciju Latvijā (2023)

Pētījuma mērķis ir noskaidrot romu kopienas situāciju Latvijā 2023. gadā, papildus izvērtējot izmaiņas, kas notikušas kopš 2015. gada, kad ticis veikts pēdējais izvērtējums par romu kopienas situāciju Latvijā.
Pieejams:
Saites ikona Saites apraksts Pētījums par romu situāciju Latvijā

Pētījums par romu situāciju Latvijā aptver laika posmu no 2015. gada jūlija līdz 2023. gada jūlijam (ieskaitot) un tika veikts ar mērķi novērtēt, vai ir bijušas pozitīvas izmaiņas romu dzīves apstākļos, salīdzinot ar iepriekš veikto pētījumu 2015. gadā.


Pētījuma mērķis ir noskaidrot romu kopienas situāciju Latvijā 2023. gadā, papildus izvērtējot izmaiņas, kas
notikušas kopš 2015. gada, kad ticis veikts pēdējais izvērtējums par romu kopienas situāciju Latvijā.
Pētījuma ietvaros ir apskatītas tādas jomas kā mājoklis, labklājība, veselība, izglītība, kā arī sociālā
iekļaušanās sabiedrībā un pilsoniskā aktivitāte.


Lai gan pētījuma fokuss ir vērsts uz romiem un to kopienas situāciju Latvijā, taču pētījuma veikšanai tika
identificētas šādas mērķa grupas:

  • Latvijā dzīvojošie romi, kuri ir vecāki par 15 gadiem;
  • valsts, pašvaldību un nevalstiskā sektora pārstāvji, kuri ir iesaistīti atbalsta sniegšanā romu kopienai,
    sociālās atstumtības mazināšanā, romu iesaistei nevalstiskajā sektorā sekmēšanā un līdzdalības
    veicināšanā.

Citi resursi

Pētījumi

Šis ir ceturtais ziņojums McKinsey sērijā, kurā tiek pētīts dažādības ekonomiskais pamatojums, sekojot iepriekšējiem ziņojumiem "Kāpēc dažādība ir svarīga" (2015), "Rezultātu sasniegšana ar dažādību" (2018) un "Dažādība uzvar" (2020). 2023. gada ekonomiskais pamatojums ir spēcīgākais kopš ir sākta šī izpēte. Būtisks jaunatklājums ir tas, ka dažādības vadība pārliecinoši saistās ne tikai ar uzņēmumu izaugsmes ambīcijām un lielāku sociālo ietekmi, bet arī ar apmierinātāku darba kolektīvu.

Ikona Bultiņa pa labi Bultiņas pa labi apraksts
Pētījumi

Pētījums “Mākslīgā intelekta sistēmas un diskriminācijas aspekti”, autore: Dr.iur. Irēna Barkāne. Pētījuma analizēts diskriminācijas aizlieguma, datu aizsardzības un mākslīgā intelekta normatīvais regulējums, kā arī vērsta uzmanību uz esošā tiesiskā regulējuma problēmām un izaicinājumiem algoritmu un MI sistēmu izmantošanas kontekstā, kā arī apkopoti un analizēti uzskatāmākie piemēri no starptautiskās prakses, kas saistīti ar MI sistēmu radīto diskrimināciju iepriekš minētajās četrās jomās. Pētījumā pamatā tiek analizēti piemēri no prakses par MI sistēmu radīto diskrimināciju šādu kritēriju dēļ – dzimums, invaliditāte, rase, etniskā piederība, sociālais stāvoklis, vecums, seksuālā orientācija. Tajā pašā laikā pētījumā tiek apskatīti arī piemēri par to, kā MI sistēmu izmantošana citu kritēriju dēļ var radīt pozitīvu/negatīvu attieksmi iepriekš minētajās jomās.

Ikona Bultiņa pa labi Bultiņas pa labi apraksts
Skatīt citus resursus Ikona Bultiņa pa labi Bultiņas pa labi apraksts